Site Map Icon
RSS Feed icon
 
 
 
July 20, 2017

Clerk Division, Linyal

Promote Your Page Too 

PolitiFact
Action Center
Boycott Staples
Let Staples know we will not sit by while they take our jobs!! Click on the link to get a downloadable flyer!
UCOMM Radio
A radio station dedicated to union causes
NO to PULSE
The Postal Service is again urging workers to take a survey, called PULSE. Just like the VOE, the Union urges members to boycott this survey.
<< July 2017 >>
S M T W T F S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Connection Timeout
National Union Election Results
Updated On: Apr 11, 2017

The Long Island NY Area Local congratulates the winners of our National Union Elections!!!!

Official Results in Election of Union Officers

Dimondstein Scores Overwhelming Victory; His Team Wins Decisively

(This article first appeared in the November-December 2016 issue of The American Postal Worker magazine.)

APWU President Mark Dimondstein scored an overwhelming victory on Oct. 6, winning re-election with 84 percent of the votes cast. Dimondstein’s entire slate won: Incumbent Executive Vice President Debby Szeredy won re-election, beating two opponents. Challenger Vance Zimmerman, who ran on Dimondstein’s slate, won as Director of Industrial Relations. 

The APWU Election Committee: Standing from left: Arrion Brown, Darcy Wood, Tony Turner, Beverly Fletcher and Matthew Thomas. Seated: Koquise Edwards and Michelle Elliott.

Others running with Dimondstein and winning were: Legislative/Political Director Judy Beard, Health Plan Director John Marcotte, Research and Education Director Joyce B. Robinson, Eastern Region Coordinator Mike Gallagher, Southern Region Coordinator Kennith Beasley, Clerk Division Director Clint Burelson, Assistant Clerk Division Director Lynn Pallas-Barber, Maintenance Division Director Steve Raymer, Assistant Maintenance Division Director Terry B. Martinez, and Retirees Department Director Nancy E. Olumekor.

“I am deeply honored to be re-elected national union president by the members of the APWU,” Dimondstein said. “I greatly appreciate and am humbled by the tremendous show of support!

“I congratulate my teammates and all the winners, as well as all the candidates who were willing to serve,” he added. “Now is the time for unity as we fight a hostile Congress, corporate privatizers, Wall Street greed and a postal management that includes some who are bent on destroying the Postal Service – through piece-by-piece privatization and by degrading mail service.”

Results for all races are printed below. Winners are denoted with an asterisk; incumbent officers are denoted by “(I)” after their name. Officers who won election without opposition are listed last.

General and Departments

President
Mark Dimondstein* (I) 33,538
Jerry Stidman 6,618

Executive Vice President 
Debby Szeredy* (I) 17,495    
Jeff Kehlert 9,690
Greg Bell 12,940

Industrial Relations Director
Tony D. McKinnon Sr. (I) 10,244
Vance Zimmerman* 18,277

Legislative/Political Director
Judy Beard* (I) 27,778
Thomas R. Benson 11,641

Health Plan Director
John L. Marcotte* (I) 22,057
Robert Furbush 4,505
Sarah J. Rodriguez 6,380
Lisa A. Norwood 6,512

Research and Education Director
Joyce B. Robinson* (I) 18,754
Charles P. Smith 9,468

Regional Coordinators

Eastern Region

Mike Gallagher* (I) 3,690
William “Bill” Lewis 991

Southern Region

Kennith L. Beasley* (I) 3,407
Kim Guy 1,665
Princella J. Vogel 1,205

CLERK DIVISION

Director
Clint Burelson* (I) 13,559
Ross Baker 6,095

ASSISTANT Director (B)
Lynn Pallas-Barber* (I) 14,135
Reneé Breeden 5,543

National Business Agents - Central Region

Cincinnati Region (B)

Randall “Randy” Downard (I) 402
Michael William Funk, Jr.* 568
Jacqueline Stewart Harris 278
Mark E. Graham 148

National Business Agents - Western Region

Denver Region (A)

Rob Preston 498
Vicki L. Carios* 620

San Francisco Region (A)

Sonia E. Canchola* (I) 1,066
Merle Sprankles 658

San Francisco Region (C)

James Scoggins* (I) 813
Pat Sartain 468
Terry L. Hood 448

MAINTENANCE DIVISION

Director

Steven G. “Steve” Raymer* (I)  3,558
Robert (Bob) Hock 2,679

ASSISTANT Director (B)

Terry B. Martinez* (I) 3,343
Michael “Mike” Burris 2,824

National Business Agents, Northeast Region

Christopher Howe (I) 464
Dave Sarnacki* 669

National Business Agents, Southern Region (A)

John Gearhard* (I)  1,081
Kyle Powell 443

National Business Agents, Western Region (A)

Louis M. Kingsley Jr.* (I) 537
Paul E. Maille 469

National Business Agents, Western Region (B)

Jimmie Waldon* (I) 592
Caroline B. Federico 411

MOTOR VEHICLE SERVICE DIVISION

National Business Agents, Central Region

Alvin O. Branch 139
William Wright* 295

National Business Agents, Western Region

Jerome Pittman* (I)  339
Edward Knipe 114

OTHER NATIONAL BUSINESS AGENTS

Caribbean Area
Daniel Soto* (I) 191
Radamés Sierra  92
Nestor “Tito” I. Leon 84

RETIREES DEPARTMENT

Director
Nancy E. Olumekor* (I)  7,191
Karen Swift 1,548
Desi Neurohr  1,258
Joe Gordon 1,354

RETIREE NATIONAL CONVENTION DELEGATES 

Northeast Region
Dolores Young* (I) 1,147
Michael Bruno Ganino, Jr. 535

Western Region
Patricia Williams* 589
Don Cheney 417
Caroline (Carrie) Zeller 221
Patricia Mort 122
Dennis K. Wong 293

UNCONTESTED OFFICES

GENERAL AND DEPARTMENTS

Secretary-Treasurer
Elizabeth “Liz” Powell 

Organization Director
Anna Smith

Human Relations Director
Susan M. “Sue” Carney

REGIONAL COORDINATORS

Central Region 
Sharyn M. Stone 
Northeast Region
John H. Dirzius
Western Region
Omar M. Gonzalez 

CLERK DIVISION

Assistant Director (A)
Lamont Brooks 

National Business Agents, Central Region

Chicago Region (A)
Linda Turney 

Chicago Region (B)
Mike O’Hearn

Chicago Region (C)
James Stevenson III

Cincinnati Region (A)
Mike Schmid

Minneapolis Region (A)
William Mellen

Minneapolis Region (B)
Martin J. Mater

St. Louis Region (A)
Robert D. Kessler

St. Louis Region (B)
Daniel F. Skemp

Wichita Region (A)
Christine “Chris” Pruitt

National Business Agents, Eastern Region

Philadelphia Region (A)
Robert Romanowski

Philadelphia Region (B)
John Louis Jackson, Jr.

Philadelphia Region (C)
Vince Tarducci 

Washington DC Region (A)
Rachel A. Walthall

Washington DC Region (B)
Pamela R. Richardson 

National Business Agents, Northeast Region

New England Region (A)
Frank Rigiero

New England Region (B)
Stephen Lukosus 

New England Region (C)
Tom O’Brien

New York Region (A)
Peter Coradi

New York Region (B)
Elizabeth “Liz” Swigert

New York Region (C)
Bernie Timmerman

National Business Agents, Southern Region

Atlanta Region (A)
Robert M. “Bob” Bloomer, Jr.

Atlanta Region (B)
Patricia A. “Pat” Davis-Weeks

Atlanta Region (C)
Michael “Sully” Sullivan

Dallas Region (A)
Jack Crawford

Dallas Region (B)
Larry Crawford

Dallas Region (C)
Sam Lisenbe

Memphis Region (A)
Billy Woods

Memphis Region (B)
Jerry McIlvain

National Business Agents, Western Region

Denver Region (B)
Stella “JoAnn” Gerhart

Northwest Region (A)
Brian Dunsmore

Northwest Region (B)
Brian Dunn

San Francisco Region (B)
Shirley J. Taylor

San Francisco Region (D)
Chuck Locke

MAINTENANCE DIVISION

Assistant Director (A)
Idowu A. Balogun

National Business Agents Central Region (A)
Craig Fisher

Central Region (B)
Jeffrey S. Beaton

Central Region (C)
Curtis Walker

Eastern Region
William LaSalle

Southern Region (B)
Carlos Paz

MOTOR VEHICLE SERVICE DIVISION

Director
Michael O. Foster

Assistant Director
Javier E. Pineres

National Business Agents Eastern Region
Kenneth (Ken) Prinz

Northeast Region
Joseph LaCapria

Southern Region, Southeast Sub-Region
Bruce E. Amey

Southern Region, Southwest Sub-Region
Dwight (D.D.) Johnson

SUPPORT SERVICES DIVISION

Director
Stephen R. Brooks 

OTHER NATIONAL BUSINESS AGENTS 
Alaska Area
James M. Patarini

Pacific Area
Rufina Pagaduan

RETIREE NATIONAL CONVENTION DELEGATES
Central Region

Paul J. Browning

Eastern Region
John P. Richards

Southern Region
Elizabeth Ann Bobo 


 
 
Long Island NY Area Local
Copyright © 2017, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™

2576 hits since Jun 17, 2017
Visit Unions-America.com!

Top of Page image